Kuşburnu Nerede Yetişir?
15 Mayıs 2024

Kuşburnu Nerede Yetişir?

Kuşburnu nerede yetişir, sık duyulan sorulardandır. Bunun sebebi ise faydalarının saymakla bitmeyecek kadar çok olmasıdır. Kanserli hücrelerde engellemeden tansiyona, şeker hastalığından antioksidan özelliklerine kadar birçok faydası kanıtlanmıştır. Ayrıca kendi küçük yapısına göre çok fazla "C" vitamini ihtiva eder. "A", "E", "K" vitaminleri bakımından da oldukça zengindir. Genel olarak çiğ şekilde tüketilmez. Taze iken marmelat şeklinde, kuru iken ise çay olarak tüketilir.

Kuşburnu ülkemizin birçok yerinde doğal olarak yetişir. Nemlilik bakımından zengin Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgelerinin dağlık alanlarında sıkça rastlanır. İç Anadolu bölgesinin kuzey kesimlerinde farklı türleri yetişir. Fiziksel yapısı ve yağış özellikleri itibariyle Karadeniz bölgesi, kuşburnu bitkisinin anavatanı sayılır. Dünya üzerinde Avrupa, kuzey Afrika ve batı Asya'da yetişir. Hemen tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kuşburnu bitkisi, ilaç sanayinde kullanılmaktadır. Bitkinin farklı karakterdeki çeşitlerinin bulunması nedeniyle bazı alanlarda özel olarak yetiştirilmektedir. En önemli yetiştiricilik alanı olarak Tokat ilimiz bilinmektedir. Tokat ilimizin fiziksel yapısı ve bitkinin doğal ihtiyaçları oldukça örtüştüğünden, üretim ve sanayi ihtiyaçları olarak hem gelir kaynağı hem de bitkiye olan ihtiyaç için önemli bir üretim merkezidir.

Kuşburnu nerede yetişir, doğal ortamında neye ihtiyacı vardır sorularına; deniz seviyesinden itibaren yaklaşık 2.500 ila 3.000 metre yüksekliğe kadar doğal olarak yetişebilmektedir. Yaz aylarında çiçek açar ve son bahar aylarında, meyveleri tam olgunluğa erişir. Kış şartlarından etkilenmeyen yapısı sayesinde yetiştiği alanlarda oluşan don ve aşırı yağışlardan çok fazla etkilenmez. Ülkemiz dışındaki yetiştirme alanlarında, Rosa Canina adıyla tanınır ve yetiştirilir. İt Burnu ve Gül Burnu adları ile Kafkasya ve Azerbaycan'da yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bahçeli evleri olanlar için kolaylıkla ekimi ve yetiştiriciliği yapılabilir. Çalılık yapısı ile bahçe sınırları ve su kenarlarına dikilerek bahçe düzenlemesi olarak kullanılabilir. Kısa sürede çalılaşması sebebiyle budanması ve meyvelerinin toplanabilir şekilde büyütülmesi önemlidir.

Kuşburnu Nerede Yetişir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kuşburnunun Faydaları Nelerdir?

Kuşburnunun Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu Süt Yapar mı?

Kuşburnu Süt Yapar mı?

Haber Bülteni

Güncel

Taze Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

Taze Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

Güncel

Kuşburnu Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kuşburnu Ekimi Sonrası Bakım

Kuşburnu Ekimi Sonrası Bakım