Kuşburnu Tansiyonu Yükseltir mi?
15 Mayıs 2024

Kuşburnu Tansiyonu Yükseltir mi?

Kuşburnu Tansiyon Yükseltir mi, kalbin pompalama hareketi ile vücuda gönderilen kanın, damar duvarlarına yaptığı basınç tansiyon olarak adlandırılır. Yüksek tansiyon yüksek kan basıncıdır. Yüksek tansiyon günümüzde pek çok kişinin yaşadığı önemli rahatsızlıklardan biridir. Yüksek tansiyon için elbette ki önce doktorumuzun önermiş olduğu ilaçları düzenli olarak kullanmakta fayda vardır. Ama tansiyonun yükselmemesi için alınabilecek birtakım önlemler de bulunmaktadır.

Kuşburnu tansiyonu yükseltir mi?

Kuşburnu ekşi bir tada sahip şifalı bitkilerden bir tanesidir. Kuşburnunun direkt olarak tansiyon yükseltme etkisinden bahsedilemez. Fakat doğrudan olmasa da tansiyon için faydaları vardır. Tansiyon yükselmesinin en büyük nedeni kan basıncı yüksekliğidir. Kuşburnu, kan basıncını düzenleyip kanı temizleme özelliğine sahip olduğundan dolayı kalpte çarpıntı oluşmasını engelleyerek, kalbin daha rahat çalışmasına etki eder. Dolayısı ile kan basıncının yükselmesi sonucu oluşan tansiyon için kuşburnu tansiyonu yükseltici bir etkiye sahip değildir. Kuşburnunun kan basıncını dengeleme özelliği vardır.

Kuşburnu tansiyon rahatsızlıkları için doğrudan tüketilmez. Hazırlanacak olan kuşburnu çayı en çok tüketilen şeklidir. Kalp ve damar sağlığını korumak için ve tansiyonu ideal ölçülerde tutmak için tüketilebilecek en sağlıklı içeceklerden biridir. Düzenli tansiyon kontrolü ele almanız kalp damar sağlığı için çok önemlidir. Bunun yanında kuşburnu gibi tansiyon dengeleyici bir bitki çayı alabileceğiniz en sağlıklı önlemler arasındadır.

Kuşburnu meyvesindeki asıl önemli içeriğin, antioksidan etkili polifenolik bileşen olduğu bilinmektedir. Polifenolik bileşenler kalp ve damar sağlığı için çok önemlidir ve bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kuşburnu ise kalp koruyucu etkisi ile tansiyona direk olarak değil ama dolaylı yönden etki eder. Her gün düzenli olarak kuşburnu tüketmek kan basıncını azaltıyor yani tansiyonu yükseltmiyor.

Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir?

Romatizma ağrılarını azaltır, kanserli hücre yayılımını yavaşlatır, kötü kolesterolü azaltır, şeker hastalığına koruma sağlar, yüksek oranda C vitamini içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendirir, Soğuk algınlığı tedavisi için kullanılır, cilde doğal parlaklık sağlar, doğal bir antioksidandır, İdrar yolu hastalıklarına karşı koruma sağlar, idrar söktürücü olarak da kullanılır.

Ayrıca “Journal of Nutrition” dergisi Şubat 2010 sayısında kuşburnu çayının kullanımı, kan basıncını düşürüp, yüksek tansiyon hastalarına olumlu sonuçlar sağladığı yönünde bilimsel bir araştırma yayımlandı. Derginin yayınladığı araştırma yazısına göre altı hafta boyunca orta dereceli tansiyon hastalarının düzenli bir şekilde kuşburnu çayı içmeleri nedeniyle, kan basıncı önemli oranlarda düşüş olmuş.

Burada görülüyor ki kuşburnu çayının çok büyük yararları bulunmaktadır. Ayrıca kuşburnu çayının tansiyonu yükseltmesi bir yana kan basıncını düşürdüğü ve tansiyonu düzenlediği bilimsel araştırmalarla kanıtlandığı görülmektedir.

Kuşburnu Çayının Kullanımı

Kuşburnu bitkisinin tadı azıcık ekşi olsa da birçok hastalığa şifa olmaktadır. Tansiyon için doğrudan olmasa da dolaylı olarak yararları mevcuttur. Kan basıncını düzenleyip kanı temizleyerek, kalpte çarpıntı meydana gelmesini engeller ve kalbin daha rahat bir şekilde çalışmasına etki eder. Kalbin rahat çalışması da tansiyonun daha düzenli ve dengeli olmasına etki eder. Kuşburnunun, tansiyon için doğrudan tüketilmesi önerilmez. Yapılacak olan çay ve kürleri ile ilaca ihtiyaç olmadan tedavi yoluna gidilebilir.

Kuşburnu Çayı Malzemeleri
  • Yarım limon
  • 3 su bardağı su
  • 1 çay bardağı kuşburnu
Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

Limon ve kuşburnu bir çaydanlık içerisinde ocağa alınır ve üzerine belirtilen ölçüde su konur. Ocağın altı yakılarak karışımın kaynaması beklenir. Kaynamaya başladığında, ocaktan alınmadan altı tamamen kısılır ve 15 dakika kadar kaynatılır. Bu süre dolduktan sonra ocaktan indirilip, 5 dakika daha, ılık bir ortamda demlenmeye bırakılır. Daha sonra bu kuşburnu çayı yüksek tansiyonu olan hastalar tarafından tüketilir.

Kuşburnu Tansiyonu Yükseltirmi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kuşburnu Kompostosu Tarifi ve Malzemeleri

Kuşburnu Kompostosu Tarifi ve Malzemeleri

Kuşburnu Ezmesi Tarifi ve Malzemeleri

Kuşburnu Ezmesi Tarifi ve Malzemeleri

Kuşburnu Suyu Tarifi ve Malzemeleri

Kuşburnu Suyu Tarifi ve Malzemeleri

Kuşburnu Çiçeği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu Çiçeği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Kuşburnu Tüketiminin Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Kuşburnu Tüketiminin Faydaları Nelerdir?