Kuşburnu Dikeni Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kuşburnu Dikeni Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu Dikeni; Yabangülü ağacının bir meyvesi olan kuşburnu dikeni, gül burnu dikeni ve yer elması dikeni diye de isimlendirilmektedir. Avrupa, Kuzeybatı Afrika ve Batı Asya ülkelerinde bulunmaktadır. Türkiye'de birçok yerde bulunmak ile Tokat, Malatya ve Giresun illerinde kültürü gerçekleşmektedir. Güçlü bir kök yapısına sahiptir. Çok ömürlü çalı formu taşıyan bir bitki çeşididir. Sonbahar mevsimi zamanında meyveleri toplanarak kurutulmaya bırakılır. Hava ile teması kesilen kaplarda muhafaza edilmektedir. Hava alındığı taktirde içerisinde faydalı olan etken malzemelerin kaybolmasına neden olur. Kuşburnu dikeni meyveleri C vitamini açısından zengin olup buna ek olarak flavonlar, tanen, şeker ile vitamin, mineraller içerisinde var olan oldukça zengin ve değerli bir besin kaynağına sahiptir.

Kuşburnu Dikeni Faydaları Nelerdir; İçerisinde yer alan zengin C vitamini sayesinde vücuda güç katarak hastalıklara engel olarak bünyenin daha dirençli olmasına yardımcı olur. Vücutta yer alan enfeksiyonların ve iltihapların çok hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Vücutta meydana gelen yorgunluğu yavaş yavaş dindirir. İdrarı söktürmede yardımcı olup ishali anında keser. Böbrek üstü bezlerinin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Kan dolaşımını hızlı bir şekilde sağlayıp kanda bulunan zararlı bakterileri temizleyerek bunları kandan arındırmaya yardımcı olur. Kanda bulunan şeker oranının dengede tutulmasını sağlar. Bu sebepten dolayı şeker hastalarının sürekli olarak bunu tüketmesi gerekmektedir. Bazı kanser çeşitlerine karşı koruyucu bir özellik bulundurduğu saptanmıştır. Romatizmadan dolayı meydana gelen ağrı ve diğer meydana gelen şikâyetlerin azalmasında etkin rol oynamaktadır. Cildin yenilenmesini ve taze kalmasına sebep olup cilde parlaklık ve canlılık katmaktadır. Aşağıda kuşburnu dikeninin bazı faydalarından söz edilmektedir.

Kuşburnu Dikeni İltihaplara Faydası Nelerdir; Basında çoğu zaman yer etmesi ile popülerliğe sahip olan kuşburnu dikeni çoğu zaman çay olarak tüketilmektedir. Kuşburnu dikeni vücuttu birikmiş olan ödemin dışarı atılmasında ve iltihapların çok hızlı bir şekilde iyi olmasında kuvvetli bir yardımcı görev yapmaktadır. İçerisinde bulunan etken mineraller vasıtası ile enfeksiyonların iyi olma süreleri daha kısa olmaktadır.

Kuşburnu Dikeni Ramatoid Artorit Hastalığına Faydası Nelerdir; Düzenli bir şekilde tüketim gerçekleşirse %20-25 hareket kabiliyeti daha fazla yapmak için yardımcı rol oynamaktadır. Bu şekilde ağrı çok aza iner ve hasta olan kişilerin genel olarak ruh hali iyi olur. Kuşburnu dikeni eklemde bulunan iltihap ve kalçada ağrı olan kişilerin sorunlarına yardımcı olabilir.

Kuşburnu Dikeni Solunum Yolları Hastalıklarına Faydası Nedir; C vitamininin solunum yolunda meydana gelen hastalıkları en aza indiği saptanmıştır.

Kuşburnu Dikeni Yorumları

soru

Erkan Yılmaz

25 Mayıs 2024 Cumartesi

Kısa süre önce taze kuşburnu çayı yapmak için dağda yabani kuşburnu topladık. Yabani kuşburnu toplarken dikeni elime battı. Başlangıçta bu durumu hiç önemsemedim. Ancak dikenin battığı yerde iltihap ve ağrı oluşmaya başladı. Acaba kuşburnu dikeninin zararlı yan etkileri bulunmakta mı? Sizce kuşburnu dikeni battı diye mi bu ağrılar oluştu?

Cevap yaz
cevap

Erdemalp

25 Mayıs 2024 Cumartesi

Merhaba Kuşburnu dikeninin zararından çok faydası vardır. Diken battığı için enfeksiyon kapmış olamaz. Ancak eliniz kirli olabilir ya da dikenle mikrobik bulgular vardır. Diken elinize battıdığında orada oluşan yaraya bu gibi bakterilerden kaynaklı enfeksiyon oluşmuş olabilir. ağrının sebebi ise enfoksiyondan kaynaklıdır. keşke elinize diken ilk battığında kolanyayla silebilme imkanınız olsaydı.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kuşburnu Çayı Gaz Yapar mı?

Kuşburnu Çayı Gaz Yapar mı?

Haber Bülteni

Güncel

Kuşburnu Dikeni Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu Dikeni Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kuşburnu Nerede Yetişir?

Kuşburnu Nerede Yetişir?