Siyah Kuşburnu Faydaları Nelerdir?
19 Haziran 2024

Siyah Kuşburnu Faydaları Nelerdir?

Siyah kuşburnu, ülkemizde çok yaygın olarak kullanılmasa bile birçok ülkede insanların sağlık amacıyla kullandığı bitkilerden biridir. Ülkemizde de bazı bölgelerde kullanılan siyah kuşburnu, klasik olarak bilinen kuşburnu meyvesine göre bazı farklılıklar gösterir. Özellikle bu iki bitkinin büyüklükleri önemli farklılıklar göstermektedir. Siyah kuşburnu, diğer kuşburnu bitkisine göre hem daha büyük hem de renk olarak adından da anlaşılabileceği gibi siyahtır. Aslında bu bitkiler isim olarak ve benzerlik olarak ne kadar aynı olsa bile içeriklerindeki maddeler nedeniyle çok fazla sayıda faydalara sahiptirler. Özellikle yaz aylarında toplanarak kış aylarına kaldırılan bu meyve kış aylarında düzenli bir şekilde tüketildiğinde beklenen etkilerini çok daha hızlı göstermektedir. Bu nedenle sizlerde hem kendiniz için hem de çocuklarınız için siyah kuşburnu hazırlayarak belli zamanlarda tüketebilirsiniz. Siyah kuşburnu, ülkemizde en çok Gümüşhane ilinde yetişmektedir. Bu bölgelerde genellikle kendiliğinden yetişen bu bitki bu duruma bağlı olarak yine en çok bu ilde tüketilmektedir. Ülkemizde siyah kuşburnu üzerine yapılan araştırmalar bu kuşburnu bitkisinin ülkemizde yetişen 26 kuşburnu türünden biri olduğunu göstererek bu kuşburnu bitkisinin doğallığını ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle kuşburnu bitkisine herhangi bir bakım yapılmasa bile bu bitki kendiliğinden yetişerek tüketilebilmektedir. Gümüşhane'nin haricinde bu bitki aynı zamanda Ağrı, Bayburt, Erzurum gibi illerde de yetişebilmektedir.

Siyah Kuşburnunun Sağlık Faydaları

C Vitamini:

İnsanların en çok ihtiyaç duyduğu vitaminlerden biri olan C vitamini, siyah kuşburnu içerisinde çok fazla miktarda bulunmaktadır. Bu bitki, düzenli olarak tüketildiğinde ya da çay yapılarak tüketildiğinde vücudun C vitamini ihtiyacını ciddi bir şekilde karşılar.

Soğuk Algınlığı:

Yine içerisinde bulunan C vitamini ve diğer birçok vitamin sayesinde özellikle kış aylarında çok ciddi faydalar göstermektedir. Bu nedenle sizlerde en çok çocuklarınıza olmak üzere siyah kuşburnu bitkisini kullandırın. Bu şekilde birçok fayda sağlayacağı bilinmelidir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu:

Başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere çok sık karşılaşılan bu durum belli bir süre sonra çok ciddi olarak rahatsızlıklar vermeye başlamaktadır. Bu durumlarda siyah kuşburnu bitkisi çay yapılarak tüketildiğinde oldukça önemli faydalar görülmektedir. Eğer sizlerde de böyle bir durum varsa yaklaşık iki üç hafta kadar bu bitki çayını kullanabilirsiniz.

Yağ Asitleri:

Siyah kuşburnu bitkisi içerisinde önemli yağ asitleri bulunmaktadır. Bu yağ asitleri içerisinde ise A vitamini ve E vitamini çok yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Bu nedenle doğal bir nemlendirici olarak siyah kuşburnu bitkisinin yağı cilt üzerinde kullanılabilmektedir. Özellikle mevsim geçişlerinde ellerinizdeki çatlakların giderilmesi amacıyla bu bitkinin yağını kullanabilirsiniz.

Tansiyon:

Sürekli olarak tansiyon problemi olan insanlar kullanmış oldukları tansiyon ilaçlarının yanı sıra siyah kuşburnu tüketerek olumlu faydalar görebilirler.

Ekstra Bilgiler

Siyah kuşburnu, kırmızı kuşburnuna göre çok daha az tüketilmektedir. Bunun nedeni tabi ki siyah kuşburnu bitkisinin biraz daha az yetişmesidir. Fayda olarak birbirleriyle benzerlik gösteren bu bitkilerden siyahı ya da kırmızısı kullanılarak birçok fayda görülebilir. Özellikle bu bitkinin faydalarının doktorlar tarafından da onaylanması bu bitkiyi biraz daha değerli yapmaktadır.

Siyah Kuşburnunun Diğer Faydaları
  • Antioksidan özellikleri sayesinde vücudu serbest radikallerden korur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olabilir.
  • Kolesterol seviyelerini düşürebilir.
  • Anti-inflamatuar özellikleri sayesinde eklem ağrılarına iyi gelebilir.

Siyah kuşburnu, doğal bir sağlık deposu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bitkinin düzenli olarak tüketilmesi, hem yetişkinler hem de çocuklar için birçok sağlık faydası sağlayabilir. Bu nedenle, siyah kuşburnunu diyetinize eklemeyi düşünebilirsiniz.

Siyah Kuşburnu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Kuşburnu Kaç Kalori?

Kuşburnu Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kuşburnu Kurabiyesi Tarifi ve Malzemeleri

Kuşburnu Kurabiyesi Tarifi ve Malzemeleri

Kuşburnu Ezmesi Tarifi ve Malzemeleri

Kuşburnu Ezmesi Tarifi ve Malzemeleri

İbrahim Saraçoğlu Kuşburnu Kürü ve Malzemeleri

İbrahim Saraçoğlu Kuşburnu Kürü ve Malzemeleri

Kuşburnu Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Taze Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

Taze Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

Güncel

Kuşburnu Çayı Zayıflatır mı?

Kuşburnu Çayı Zayıflatır mı?

Güncel

Kuşburnu Nasıl Demlenir Tarifi ve Malzemeleri

Kuşburnu Nasıl Demlenir Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Sivilce

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Sivilce