Dikensiz Kuşburnu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Dikensiz Kuşburnu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dikensiz Kuşburnu, yurdumuzun tüm bölgelerinde doğal olarak yetişmekte olan ve genellikle dağlık alanlarda beliren yabani bir bitki türüdür. Bu bitkinin kökü çok sağlam olup yüzey bölgesinde saçaklı dallara sahiptir. Bu bitkinin boyu 3 metreye kadar uzayabilmektedir. Kuşburnu halk arasında yaban gülü, şillan, deli gül, gül burnu, gül elması olarak da bilinmektedir. Bu bitki ilk bahar aylarında açık pembemsi ya da beyazımsı olan çiçekler açar ve çiçeklerinin kokusu oldukça güzeldir. Kuşburnu meyvesi ise turuncu renkte olan kırmızımsı bir renge sahip, çekirdekli ve çekirdekleri de ağzı kamaştıran bir yapıdadır. Bu bitki son çiçeğini eylül ayında oluşturmaktadır.

Dikensiz kuşburnu, mevsiminde taze olarak toplanmasıyla kurutularak saklanır ve kışın bu bitki doğal ilaç olarak kullanılır. Oldukça şifalı olan kuşburnu içeriğinde barındırdığı vitamin ve minerallerle oldukça sağlıklı olmaktadır. Çekirdeksiz kuşburnu içerdiği mineral maddeler ve vitaminler sayesinde gıda sanayinde ve ilaç sanayinde oldukça fazla kullanılmakta olan bir bitkidir. Kuşburnu bitkisi A, B1, B2, E ve K vitaminleri ile mineral içerdiğinden dolayı vücudun korunmasında fayda sağlar. Bu bitki tüm iklimlere elverişlidir ve soğuğa oldukça dayanıklılık oluşturmaktadır. Mayıs, haziran ve temmuz aylarında çiçek açtıkları için kesinlikle donluk oluşumundan etkilenmeler. Yüksek bölgelere çıkıldıkça çiçeklenme zamanı gecikmekte ve meyve kalitesi artmaktadır. Açık olan arazide, güneşlenme süresinin yüksek ve bol olduğu yerlerde, güney ikliminde meyve rengi ve büyüklüğü ile meyvedeki C vitamini de artış göstermektedir. Dikensiz kuşburnu yetiştiği toprak hususunda çok seçici olmamaktadır. Tüm toprak yapılarına uyum sağlayabilmekte ve farklı yapılardaki topraklarda yetişme göstermektedir fakat kumlu olan topraklarda daha iyi gelişim gösterir. Humus açısından zengin olan ve gevşek olan topraklarda en iyi gelişimi gösterirler.

Dikensiz kuşburnu yetiştirilebilmesi için, kuşburnunun çevresinde yetişmekte olan ve bu bitki için verilen su, gıda maddelerine ortak olan yabani otların yok edilmesi gerekmekte, farklı türden olan gübrelerin karışımı sağlanarak bitkinin köküne ulaştırılmalı, toprak verimliliğini arttırmak gerekmekte ve toprakta mikroorganizmaların gelişim göstermesi sağlanmalı, bu bitkinin köklerinin sıklıkla havalandırılması gerekmekte ve dallarının iyi bir şekilde budanması gerekmekte, yağmur ve kar erimesinden oluşmakta olan suların bu bitkinin köklerine ulaşmasında sağlamak gerekmekte ve toprak içerisinde oluşan haşerelerin yok edilmesi için toprağın bellenerek ilaçlanması gerekmektedir. Bütün bu belirtilenlerin yapılması ile bu bitkiden çok daha fazla verim alınabilir ve bitkinin vitamin açısından daha etkili olması sağlanır. Dikensiz kuşburnu hasat zamanı olarak bu bitkinin özellikle c vitamini açısından daha zengin olduğu zamanlar seçilmelidir. Meyveler en yüksek C vitamini oranına olgunluk zamanında yer vermekte ve bu zaman genel olarak eylül ve ekim ayları arasında oluşmaktadır. Bazı kuşburnu bitki türlerinde ise bu oluşum temmuz ve ağustos aylarında olmaktadır.

Dikensiz Kuşburnu Yorumları

soru

Yusuf Yıldız

05 Mayıs 2024 Pazar

Dikensiz kuşburnu için neden dikenli kuşburnu resmi koydunuz?

Cevap yaz
cevap

Admin

05 Mayıs 2024 Pazar

Özür dilerim, yanlışlıkla dikenli kuşburnu resmi eklemiş olabilirim. Dikensiz kuşburnu resmi ile değiştireceğim, teşekkürler.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kuşburnu Kaç Kalori?

Kuşburnu Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kuşburnu Tansiyonu Düşürürmü?

Kuşburnu Tansiyonu Düşürürmü?

Kuşburnu Çekirdeği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu Çekirdeği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hemoroid Kuşburnu Hemoroid İçin Kuşburnu Çayı

Hemoroid Kuşburnu Hemoroid İçin Kuşburnu Çayı

Kuşburnu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kuşburnu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kuşburnu Nasıl Kurutulur?

Kuşburnu Nasıl Kurutulur?

Güncel

Kuşburnu Nerede Yetişir?

Kuşburnu Nerede Yetişir?

Güncel

Kuşburnu Şerbeti Tarifi ve Malzemeleri

Kuşburnu Şerbeti Tarifi ve Malzemeleri