Kuşburnu Kapsülü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kuşburnu Kapsülü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu kapsulü, kuşburnu bitkisinin çekirdeklerinin toz haline getirilip özel soğutma teknikleri ile hazırlanması ile elde edilir. Etkin maddesi Gopo'dur. Bilimsel çalışmalar Gopoadı verilen maddenin eklem ağrıları üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. Kuşburnu bitkisinin kaynatıldığı zaman etkisini kaybeden bu etken maddesi soğuk suda çözünmekte zorlanmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda özel yöntemlerle kurutulup toz haline getirilen kuşburnu dondurularak kapsülleştirilmiş ve eklem ağrılarına karşı en fazla yararı sağlar hale getirilmiştir. Doğal bir gıda takviyesi sayılabilir.

Kuşburnu kapsüllerinin düzenli kullanımıyla 6. Haftadan itibaren eklem ağrıları ve kireçlenme sorunlarında iyileşme göstermeye başladığı kanıtlanmıştır.
Kapsüllerin mucidi, Danimarka asıllı Prof. Dr. Kaj Winter'dir. Türkiye'de ise konu ile ilgili çalışma İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Kurucusu Prof. Dr. Cihan Aksoy'dur.

Prof. Dr. Cihan Aksoy, kuşburnu kapsüllerinin ilk olarak kireçlenme üzerindeki çalışmalarda kullanıldığını ve kireçlenmenin başlangıç aşamasında iyileştirici etkilerinin olduğunu, kalça eklemi ağrılarını azalttığını açıklamıştır.

2005 yılında İskandinavya'da yayımlanan bir Romatoloji dergisi de 3 haftalık bir deney sonucu yayınlayarak Kuşburnu kapsüllerinin eklem ağrıları üzerinde etkisi olduğunu ve ağrıların azaldığını duyurmuştur. Ağrının kuşburnu kapsülleri ile azaldığının duyurulmasının ardından Danimarka'da da 2007 yılında bir çalışma başlatılmış, kuşburnu bitkisinin içerdiği parasetamol etkin içeriğinin eklem ağrılarının tedavisinde normal bir ağrı kesiciden daha etkin olduğu ve daha az yan etkisi olduğu tespit edilmiştir.

Kuşburnu bitkisinin çekirdek ve kabuklarından elde edilen Litozin maddesi de kireçlenmenin yarattığı ağrılara karşı İskandinavya ve bazı Avrupa ülkelerinde tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Dr. Cihan Aksoy 2009'da Sabah gazetesine verdiği röportajında 2000'li yılların başında eklem romatizmasının meme kanserinden çok daha fazla ölüme yol açtığını söylemiş ve Kuşburnu Kapsüllerinin hastalıkla mücadele de önemli bir rolü olduğuna vurgu yapmıştır.

Kuşburnu kapsüllerininArtritin tedavisinde de etkili olduğunu dile getiren Kopenhag Üniversitesi Hastanesi doktoru Robin Christensen 3 ay boyunca yaptığı deneylerde kapsüllerin tedavide daha önce kullanılan parasetemolden daha etkili olduğunu onaylamıştır.

Kuşburnu kapsülünün faydaları; eklem ağrıları üzerinde doğal bir ağrı kesicidir. İçerdiği C vitamini dolayısıyla doğal bir antioksidandır. Bilinen ya da gözlenen bir yan etkisi bulunmamıştır. Gribal enfeksiyonlara karşı koruyucudur. Osteoartrit semptomlarını azaltıcıdır. Vücudun yağ oranını azaltmakta olumlu etkisi olduğu Japon bilim adamlarınca açıklanmıştır.

Kuşburnu Kapsülü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Kuşburnu Süt Yapar mı?

Kuşburnu Süt Yapar mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Kuşburnu Marmelatı Tarifi ve Malzemeleri

Hamilelikte Kuşburnu Marmelatı Tarifi ve Malzemeleri

Kuşburnu Çeşitleri Kuşburnu Ağacı Özellikleri

Kuşburnu Çeşitleri Kuşburnu Ağacı Özellikleri

Kuşburnu Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu Nerede Yetişir?

Kuşburnu Nerede Yetişir?

Emziren Anneler Kuşburnu Çayı İçebilir mi?

Emziren Anneler Kuşburnu Çayı İçebilir mi?