Altın Otu Ihlamur Kuşburnu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Altın Otu Ihlamur Kuşburnu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Altın Otu Ihlamur Kuşburnu, bu bitkisel kür sayesinde hem zayıflayabilir hem de beden sağlığımızı koruyabiliriz. Kanda hormon seviyesini dengede tutar. İştahı kesmesinden dolayı diyetlerle beraber tüketilecek çaylardan biridir. Zayıflama ve formda kalma yöntemleri hiçbir dönem popülerliğini yitirmiyor. Bedeni sağlıklı tutmak, her zaman daha fit görünmek, formda kalmak isteyenler çeşitli çay kürleri tüketme yoluna gidiyorlar. Bu bitkilerden çay hazırlanışı ise önceden kaynatılan suya, 10 gr ıhlamur, 10 adet kuşburnu konarak 5 dakika kadar kaynatılır. Kaynayan malzemeye 5 gram'da altın otu eklenerek 5 dakika kadar daha kaynatılır. Demlenmeye bırakılan karışım daha sonra süzülür. Hazırlanan karışım her gün saatlere bölünerek içilmeye başlanır. Bu hazırlanan çay içiminin ardından bir kâse çilek yenilmelidir. Bu çay İdrar söktürücüdür, hazma iyi gelir, tokluk hissi verir, böbrek rahatsızlıklarında rahatlatıcıdır. Kuşburnu ise çokça C vitamini içerir. Fosfor ve potasyum açısından zengindir. Doku sertleşmelerine iyi gelir. Kış aylarının vazgeçilmez içeceklerden olmaktadır. Grip ve nezleye karşı birebirdir. Öksürüğe, göğsü yumuşatmaya yarar. Altın otu ise 50-60 cm ‘ye kadar uzayabilen ve sarı renkte çiçekler açan otsu bir bitkidir. İçerisinde flavonlar, reçine, kumarın ve acı madde ile bir miktar uçucu yağ vardır.

Altın otunun faydalarından birkaçı ise
  • Böbrek rahatsızlıklarına faydalıdır.
  • İdrar söktürücüdür.
  • Tokluk hissi verir.
  • Mesane, prostat ve idrar yolu iltihaplarına karşı faydalıdır.
  • Hazım zorluklarında, basürün giderilmesinde oldukça faydalıdır.
Kış aylarında altın otu ıhlamur kuşburnu ile yapılan zayıflama çayı kandaki leptin hormonunun seviyesini artırarak zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Bir de bu çayın hazırlanışı ise suyu kaynatın. Altın otunu içine atıp, 5 dakika demlendirin. Günde 2 defa aç karnına için. Ayrıca bu bitkiler ile cilt maskesi de hazırlanmakta olup uygulandığı zaman cilde parlaklık sağlar, güzelleştirir, sıklaştırır ve buna benzer olan etkiler gibi faydaları görülür.

Cildinizi yenilemek için ıhlamur alın otu ve kuşburnu maskesi oldukça faydalı olmaktadır. Ihlamur maskesi cildin yaşlanmasını geciktirir cilde hafiflik ve rahatlama hissi verir. Örneğin 2 tutam ıhlamur, 1 kahve fincanı sıcak süt. Kullanılır.

Maskenin etkili olabilmesi için temiz bir cilde uygulanması gerekir, bu nedenle öncelikle cildimizi temizleyelim ve maskeyi hazırlamaya başlayalım. Sütü iyice ısıtalım çünkü sıcak süt olması gerekiyor. Sonra sıcak sütün içerisine 2 tutam ıhlamuru atalım ve 15 dakika demlenmeye bırakalım. Sonra süzüp yüzümüze masaj yaparak sürelim. 15-20 dakika kadar bekletip yüzümüzü ılık su ile yıkayalım. Bu maskeyi haftada 2-3 kez uygulayın. Göbek yağları yaz aylarında bayanların en çok sıkıldığı ve tüm bir yazı zehir eden bir stres oluşturacak kadar takınılan durum halindedir. Ayrıca tüm bu karışımlar 1-2 ay içerisinde istenilen göbeksiz bir vücuda sahip olmaya yarayarak bir de güzel bir cilde sahip olunur. Ayrıca maske oldukça faydalı olup hiçbir cilt tipi için zararlı olmamaktadır. Sadece bayanlar olmayıp erkeklerinde kullanabileceği bir bitkisel çaydır. Fakat bu bitkisel çaylar aşırı derece tüketilmemelidir çünkü uykusuzluğa da neden olabilir. Anneler ise en çok dikkat etmesi gereken konu ise çocuklara kesinlikle kullandırılmalıdır. Bitki çaylarını akşam yatmadan bir saat önce için ve bir saat sonrasında yatın kabızlığı gidererek idrara çıkartma özelliği ile metabolizmanızın hızlanmasını sağlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kuşburnu Kaç Kalori?

Kuşburnu Kaç Kalori?

Güncel

Kuşburnu Çayı Gaz Yapar mı?

Kuşburnu Çayı Gaz Yapar mı?