Kuşburnu Çayı Hamilelere Zararlı mı?
15 Mayıs 2024

Kuşburnu Çayı Hamilelere Zararlı mı?

Kuşburnu Çayı Hamilelere Zararlı mı, Hamilelikte kuşburnu çayı, Hamilelikte anne adayının yediklerine ve içtiklerine dikkat etmesi gereklidir. Bebeğe zarar verme ihtimali olan her şeyden, uzak durulması gerekir. Hamilelikte kuşburnu çayı kullanımı etkileri de merak edilen konulardan biridir. Doğru olan Hamilelik döneminde her gıdanın dikkatli bir şekilde alınması gerekliliği ile özellikle bitki çaylarına, temkinli yaklaşılması gerekliliğidir. Hamileyseniz mutlaka doktorunuza bitki çayları ile ilgili olan düşüncelerini sorun. Bazı doktorlar tamamen yasaklarken bazıları ise günde bir fincan içmeye izin veriyorlar. Bu sebeple elinizden geldiğince günde bir fincanı geçmemeye ve çok fazla bitki çaylarına yönelmemeye çalışınız.

Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu pek çok farklı şekilde tüketilse de en çok tercih edilen şekli çay olarak içilmesidir. Genel olarak C vitamini açısından zengin olması, içerisinde bulunan etken maddeler sayesinde kan basıncını düzenlemesi ile bilinen kuşburnu, aynı zamanda A, E, K, B6 vitaminleri ve manganez, fosfor, potasyum mineralleri yönünden oldukça zengindir. Bu yüzden hamilelikte kuşburnu çayı içilmesi, aşırıya kaçılmadığı taktirde yararlı olarak görülmektedir.

Özellikle kendinizin imal ettiği kuşburnu gebelikte içilir mi diye merak ediyorsanız bu daha doğru olacaktır. Dışarıdan aldığınız ve açık olarak satılan ürünlerden hep bir kuşku duyabilirsiniz ama kendi şartlarınız ile yapıyorsanız güven açısında biraz daha rahat olabilirsiniz. Sonuç olarak sevdiğiniz tatlardan elbette hamile olduğunuz için vazgeçmeyeceksiniz ama fazla abartmamayı ve yeterli derecede içmeyi asla ihmal etmeyiniz. Unutmayınız ki normal hayatta bile her şeyin fazlası zarar elbette. Bağışıklık sistemini güçlendiren, kötü kolesterolü kontrol altında tuttuğu bilinen kuşburnu çayının, güvenilir ve sağlıklı koşullarda olduğundan emin olduğunuz yerlerden temin edilmesi de dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Esas olan, imkânlar dahilinde kendi hazırladığınız kuşburnunun kullanımı olsa da bu imkânınız yoksa, satın aldığınız yer ve sağlık koşulları konusunda temiz davranmalısınız. Sonuç olarak hamilelikte kuşburnu çayı hiçbir zararı olmayan, hatta yararlı görülen bir çay olsa da aşırıya kaçılmadan tüketilmesi önemlidir. En doğru yaklaşım ise doktorunuza danışarak kullanmanız olacaktır.

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

Yarım litre kaynamış suya, 2 kaşık öğütülmüş kuşburnunu ekleyerek, 20 dakika demlenmesi için bekletilmeli ve bu şekilde içilmelidir. Arzuya göre tatlandırmak için şeker kullanılabilir. Hamilelikte kuşburnu çayı hazırlama ölçüsü de aynen bu şekilde uygulanabilir.

Kuşburnu Çayı Hamilelere Zararlımı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kuşburnu Çayı Gaz Yapar mı?

Kuşburnu Çayı Gaz Yapar mı?

Haber Bülteni