Kuşburnu Kurusu Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Kuşburnu Kurusu Tarifi ve Malzemeleri

Kuşburnu kurusu, dikenli dallara sahip, çok yıllık kuşburnu bitkisi gülgiller familyasına aittir. Yaprakları oval ve dişli olan bitki, ilkbahar-yaz aylarında yeşil kalır. Meyvesi sonbaharda toplanır. Güçlü bir köke sahip olan bitki erozyondan korunmak için kullanılır. Kuşburnu meyvesinin yapısı sert, iç kısmı ise tüylüdür. Meyveleri C vitamini, farklı mineralleri, şeker, meyve asitleri bakımından zengin içeriğe sahiptir. Taze olarak kullanılan kuşburnu daha çok kurutularak kullanılır. Yol kenarlarında kendiliğinden yetişen kuşburnu bitkisi ayrı bir emek istemez.

Kuşburnu kurusu nerelerde kullanılır?

Kuşburnu kurusu, şerbet, reçel, marmelat, çay, komposto, şerbet yapımında kullanılır. Ayrıca ilaç yapımında ve kozmetik alanda da kullanılmaktadır. Kuşburnu kurusu, diş ve diş eti kanamaları, ateşli hastalıklar, ishal, mesane ve böbrek taşı, iltihap tedavisinde Orta çağdan bu yana kullanılmaktadır.

Kuşburnu kurusu nasıl yapılır?

Kuşburnu meyveleri olgunlaştıktan sonra toplanır. Meyve kızardığında hemen toplanmazsa yumuşayabilir. Bu nedenle kızardıktan hemen sonra toplanmalıdır. Toplanan meyvelerin sapları ve çiçek kısımları ayıklanır. Daha sonra havadar bir yere serilerek kurutulmalıdır. Meyveler direkt olarak güneşe serildiğinde yanabilir. Bu nedenle direkt gün ışığına maruz bırakılmamalıdır. Ev ortamında da kolaylıkla kurutulabilir. Eğer güneşe direkt serilmişse üzeri tül benzeri bir bezle kapatılarak kurutulmalıdır. Kuşburnu kurusu kurutma için tercih edilen ortama göre 7-10 gün içinde gerçekleşir. Kuşburnu kurusu serin, güneş almayan bir yerde 2 yıl kadar muhafaza edilebilir. Kuşburnu kurusu özellikle soğuk kış günlerinde çay yapımında kullanılır.

Kuşburnu kurusu faydaları nelerdir?
 • Kuşburnu antioksidan bakımından zengindir. Antioksidan içeriği yapılan araştırmalar sonucunda da kanıtlanmıştır. C vitamini bakımından zengin içeriğe sahiptir.
 • Kuşburnu kurusu, iltihaplı hastalıklara karşı kullanılabilir. Eklem kireçlenmesi, romatizma ağrısı ve eklem ağrıları için faydaları klinik olarak kanıtlanmıştır.
 • Kuşburnu kurusu grip, soğuk algınlığı, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi için çay şeklinde hazırlanıp içilebilir. Bu tür rahatsızlıklara karşı gün içinde 3 fincana kadar içilebilir.
 • B1, B2, K, P, protein, mineraller, potasyum, sodyum, magnezyum, fosfor içeriği vücudun genel sağlığına katkıda bulunur.
 • Böbrek, mesane ve safra kesesi rahatsızlıklarında ciddi anlamda rahatlama sağlar.
 • Yaralar üzerinde oldukça etkilidir. Yara iyileştirici ve kanı temizleyici özelliği vardır. Enerji ve büyüme üzerinde etkilidir. Bu nedenle çocuklar için kullanımı önemlidir.
 • Sigara ve alkolün vücuda verdiği olumsuz etkiyi azaltır. Tansiyonu düzenlemek için faydalıdır.
 • Bağırsak kurtlarını düşürmek için faydalıdır. Kabızlığa ve ishale karşı iyi gelir.
 • Diyabet hastalığına karşı iyi gelir. İdrar söktürücü özelliği vardır.
 • Kanı temizler ve kan dolaşımını arttırır.
 • Cinsel isteği arttırır.
 • Sindirim sistemini rahatlatır.
 • Cilt sağlığı için faydalıdır. Cilt için maske olarak kullanılabilir. Cildin yaşlanma sürecini yavaşlatır.
 • 5 gram kuşburnu kurusu, günlük C vitamini gereksiniminin %35'ini karşılamak için yeterli olur. Aynı oranda kuşburnu lif ihtiyacının %1'ini, A vitamini ihtiyacının ise %5'ini karşılamak için yeterli olur.
Kuşburnu kurusu yan etkileri nelerdir?

Kuşburnu kurusunun yan etkisinin olup olmadığı kesin olarak bilinmemektedir. Ancak güvenlik amacıyla emzirme ve gebelik döneminde doktora danışılarak kullanılmalıdır. Aşırı tüketim, ishal, kabızlık, mide bulantısı, baş ağrısı gibi sıkıntılara yol açabilir.

Kuşburnu Kurusu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Emziren Anneler Kuşburnu Çayı İçebilir mi?

Emziren Anneler Kuşburnu Çayı İçebilir mi?

Kuşburnu Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Kuşburnu Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

İbrahim Saraçoğlu Kuşburnu Kürü ve Malzemeleri

İbrahim Saraçoğlu Kuşburnu Kürü ve Malzemeleri

Kuşburnu Dikeni Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu Dikeni Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu Meyvesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu Meyvesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kuşburnu Çayı Hamilelere Zararlı mı?

Kuşburnu Çayı Hamilelere Zararlı mı?

Güncel

Kuşburnu Marmelatı Tarifi ve Malzemeleri

Kuşburnu Marmelatı Tarifi ve Malzemeleri