Kuşburnu Çiçeği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
19 Haziran 2024

Kuşburnu Çiçeği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu çiçeği, gülgiller familyasından şemsiyemsi salkım şeklinde 5 taç yaprağa sahip, çift evcikli çok yıllık bir bitkidir. Çift evcikli olması erkek ve dişi çiçeklerin ayrı ayrı bitkilerde olması anlamına gelir. Bilinen 25 farklı türü vardır ve çiçekleri 6-7 cm çapında pembe-beyaz tonlarda hoş kokuludur. Meyve tohumları oluşmaya başladıktan sonra yapraklarını döker ve kuşburnu meyvesi ortaya çıkar. Halk arasında it burnu, gül elması, gül burnu ya da yaban gülü olarak bilinir.

Çiçeklenme Dönemi ve Meyve Oluşumu

Kuşburnu bitkisi, bahar sonu yaz başı gibi çiçeklenir. Haziran sonu gibi verdiği çiçekleri yaklaşık 20 gün ila 40 gün arasında meyveye dönüşürler. Çiçeklenme periyodu ekim ayına kadar devam eder. Meyveleri kırmızımsı sert yumurtalara benzer, yenilebilir. Ekşimsi tatlı, mayhoş bir lezzete sahiptir. Genellikle dikenli bir gövdesi olmasına rağmen dikensiz türleri de bulunur. Dikenleri zehirli bir yapıda değildir. Ortalama boyu 2 metrenin üzerine çıkabilen bir tür çalıdır. Çok yıllık olan kuşburnu çiçeğinin bilinen en yaşlı üyesi 300 yaşındadır.

Türkiye'deki Kuşburnu Türleri
  • Rosa Canina: Ülkemizde en yaygın olan türdür. Pembe çiçeklidir.
  • Rosa Spinoissima: Sahil kısmında yetişir, beyaz çiçeklidir.
  • Rosa Primulina: Açık sarı çiçeklere sahiptir.
  • Rosa Damascena: Kuşburnu çiçeğinin yağı bu türden elde edilir. Isparta ve Burdur taraflarında yaygın görülür. Fındık gülü olarak da tanınan melez bir türdür. Pembe çiçeklidir.
  • Rosa Rogosa: Dikensiz bir gövdeye sahiptir, meyveleri kılçıksızdır ve senede 4 kez çiçeklenir. Kalp şeklinde beyazımsı açık pembe çiçekleri vardır.
Toprak İsteği

Coğrafyamızla uyumlu bir bitkidir, yol kenarlarında bile yetişebilir fakat yine de üretim için yapılacak ekimlerde kumlu, gevşek kalkerli topraklar tercih edilmelidir. Köklenmeyi sever, erozyonla mücadelede ve peyzajlarda sıklıkla kullanılır.

İklim İsteği

Kuşburnu çiçeği farklı iklimlere kolay adapte olmasına rağmen güneşlenmeyi ve ılıman havaları sever. Kuraklığa ve aşırı soğuklara karşı direnci yüksektir.

Çoğaltma Yöntemleri

Çeliklemeyle, daldırmayla, dip sürgünüyle ve tohumla kuşburnu çiçeğini çoğaltmak mümkündür. Kışı aşırı soğuk geçen yörelerde ilkbahar ekimi uygundur.

Faydaları

Bilimsel birçok çalışmada kuşburnu çiçeğinin faydaları kanıtlanmıştır. Birçok ilacın ham maddesi olarak kullanılan kuşburnu çiçeği, günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 35'ini tek başına sağlar. Kolesterolü ve kan basıncını düşürür. Rheumatology dergisinde eklem romatizmalarında etkili olduğuna dair bir makale yayınlanmıştır.

Ekstra Bilgiler

Kuşburnu çiçeği, sadece sağlık açısından değil, aynı zamanda kozmetik ve gıda endüstrisinde de yaygın olarak kullanılır. Kuşburnu yağı, cilt bakım ürünlerinde sıkça tercih edilirken, kuşburnu çayı ve reçeli de popüler gıda ürünlerindendir. Ayrıca, kuşburnu bitkisi doğal bir çit bitkisi olarak da kullanılabilir, bu sayede hem estetik bir görünüm sağlar hem de sınır belirleyici olarak işlev görür.

Kuşburnu Çiçeği Yorumları

soru

Bahtiser

17 Nisan 2024 Çarşamba

Kuşburnu bitkisi bizim bahçede de var ve oldukça güzel çiçekler açıyor. Bu bitkinin çiçeklerinden herhangi bir bitki çayı ya da sağlık açısından kür yapılabiliyor mu yoksa sadece kuşburnu bitkisinin kendisinden mi bu faydalar görülebiliyor?

Cevap yaz
cevap

Admin

17 Nisan 2024 Çarşamba

Evet, kuşburnu bitkisinin hem meyveleri hem de çiçekleri sağlık açısından faydalı olabilir. Kuşburnu çiçeklerinden de bitki çayı yapabilirsiniz. Çiçekler, antioksidan ve antiinflamatuvar özelliklere sahip olduğu için bağışıklık sistemini destekleyebilir ve genel sağlığa katkıda bulunabilir. Ancak, her zaman olduğu gibi, yeni bir bitkisel ürün kullanmadan önce bir sağlık profesyoneline danışmanız iyi olur.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Sivilce

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Sivilce

Kuşburnu Nerede Yetişir?

Kuşburnu Nerede Yetişir?

Kuşburnu Ezmesi Tarifi ve Malzemeleri

Kuşburnu Ezmesi Tarifi ve Malzemeleri

Kuşburnu Ekimi Sonrası Bakım

Kuşburnu Ekimi Sonrası Bakım

Gebelikte Kuşburnu Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Kuşburnu Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Emziren Anneler Kuşburnu Çayı İçebilir mi?

Emziren Anneler Kuşburnu Çayı İçebilir mi?

Güncel

Kuşburnu Tansiyonu Düşürürmü?

Kuşburnu Tansiyonu Düşürürmü?