Kuşburnu Çekirdeği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kuşburnu Çekirdeği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu Çekirdeği, Kuşburnu bitkisi, birçok yerde kolaylıkla ya kendiliğinden ya da başka tarafından yetiştirilmektedir. Kendiliğinden oluşan kuşburnu bitkisi genellikle çalılık olan bölgelerde çok fazla yetişmektedir. İnsan sağlığına birçok faydası olan kuşburnu bitkisi istenirse taze olarak da yenebilir ya da kişiye bağlı olarak kurutularak çayı da içilebilir. Öyle ki bu bitki her ne şekilde tüketilirse tüketilsin birçok faydasını sizlerde görebilirsiniz. Kuşburnu bitkisi Anadolu yöresinde genellikle çay olarak içilmektedir. Fakat kuşburnu çekirdeği de en az çayı kadar faydalı olmaktadır. Çayından ziyade çekirdeğinin tüketilmesi birçok faydasıyla karşımıza çıkmaktadır. Bu makalemizde birazdan sizlere kuşburnu çekirdeğinin faydalarından ve nasıl kullanıldığından da bahsedeceğiz.

Kuşburnu çekirdeği tüketmekten çok yağının çıkarılması ön görülmüştür. Çünkü kuşburnu bitkisinin çekirdekleri diğer meyvelere benzememektedir. Bu bitkinin çekirdekleri oldukça serttir. Bu nedenle direkt olarak yenilmesi çok zordur. Kuşburnu çekirdekleri içerisindeki yağ oranı oldukça düşüktür. Hatta yüzde olarak yüzde altılara kadar düşüktür. Bu çekirdeğin yağının alınarak kullanılması oldukça esli bir tarihe dayanmaktadır. Öyle ki antik mayalar bile bu çekirdekten faydalanmışlardır. Kuşburnu çekirdeği yenilmekten çok yağının cilde sürülmesi ile kullanılmaktadır. Bu nedenle yağının çıkarılması dibek yöntemi ya da soğuk pres yöntemiyle en eski zamanlardan beri çıkarılmaktadır. Bu çekirdeği en çok kadınlar kullanmaktadır. Bunun nedeni ise hepimizin bildiği gibi kadınların estetik görünüme verdikleri değerin erkeklere göre biraz daha fazla olmasıdır. Kuşburnu çekirdeği içerisindeki yağ oranı oldukça düşük olduğu için bu bitkide elde edilen yağ o kadar pahalı ve o kadar değerlidir. Tabi ki bu çekirdekten elde edilen yağın faydalarını öğrendikten sonra fiyatı pek de umurumuzda olmamaktadır. Şimdi ise kuşburnu çekirdeğinin vücudumuza faydalarından kısa bir şekilde bahsedelim.

Daha önce de söylediğimiz gibi kuşburnu çekirdeği yenmekten çok cilde uygulanarak kullanılmaktadır. Bu yağ içerisinde çok zengin yağ asitleri bulundurmaktadır. Bu nedenle çok keskin bir yağdır. Ağızdan tüketilecekse kesinlikle dozajı iyi ayarlanarak ve diğer yağlar ile inceltilerek kullanılmalıdır. Bu yağ içerisinde bol miktarda A vitamini, C vitamini ve E vitamini bulunmaktadır. Bu vitaminler ise insan vücudu için önemli yer kaplamaktadır. Özellikle saçlar için önemli olan bu vitaminler cildimiz içinde o kadar önemlidir. Kuşburnu çekirdeği, doğum sonrası oluşan ve ciltte görülen çatlakları ortadan kaldırarak daha sağlıklı ve temiz cilde sahip olmanızı sağlayacaktır. Özellikle yaşı ilerlemiş insanların sorunu olan kırışıklıklara iyi gelen bu yağ sürekli kullanıldığında oluşacak kırışıklıkların önüne önceden geçerek bunların oluşmasını engellemektedir. Kuşburnu çekirdeği oldukça onarıcı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle ayak topuklarınızda ya da vücudunuzun herhangi bir bölgesinde oluşan çatlaklara masaj yapar gibi sürüldüğünde oldukça iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Kuşburnu çekirdeğinin saça uygulandığında kepekle hızlı bir etkileşim içerisine girerek kepeği yok ettiğini biliyor muydunuz? Saç derisine derinlemesine etki ederek dökülme ve kepeklenmeyi en aza indirir. Bu faydalarından dolayı saçlarınızda 30 dk kadar bekletin ve ardından durulayın. Etkisini 2 ya da 3 seanstan sonra sizlerde çok rahat göreceksiniz.

Faydalarından da bu şekilde kısaca bahsettiğimiz kuşburnu çekirdeği daha birçok alanda kullanılmaktadır. Biz bu makalemizde sadece insan sağlığı açısından oluşturduğu etkileri ele aldık. Sizlerde bu bitkinin çekirdeğinden ya da bu çekirdeğin yağından faydalanmak istiyorsanız ve bu yağı dışarıdan alacaksanız kesinlikle bildiğiniz ve güvendiğiniz yerlerden almaya özen göstermelisiniz. Çünkü dışarıdan aldığınız birçok ürün sahte, yani orijinal olmayabilir.

Kuşburnu Çekirdeği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kuşburnunun Faydaları Nelerdir?

Kuşburnunun Faydaları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Taze Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

Taze Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

Kuşburnu Pekmezi Tarifi ve Malzemeleri

Kuşburnu Pekmezi Tarifi ve Malzemeleri

Kuşburnunun Zararları Nelerdir?

Kuşburnunun Zararları Nelerdir?

Kuşburnu Tohumu Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu Tohumu Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Kuşburnu Reçeli Tarifi ve Malzemeleri