Kuşburnu Meyvesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kuşburnu Meyvesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu meyvesi, kuşburnu, çalı formunda, uzun ömürlü bir bitkidir. Bitkinin meyveleri sonbaharda toplanır. Toplanan meyveler kurutulur ve hava almayacak şekilde paketlenerek muhafaza edilir. Eğer kuşburnu meyvesi saklandığı yerde hava alırsa içeriğinde bulunan bazı faydalı bileşenler etkisini kaybedebilir. Kuşburnu meyvesi, C vitamini bakımından zengin içeriğe sahiptir. Mineraller, flavonlar, vitaminler, şeker ve tanen bakımından iyi bir kaynaktır. Tam bir şifa kaynağı olan kuşburnu bitkisi hakkında yapılan bilimsel çalışmalar sonucu mükemmel bir antioksidan kaynağı olduğu ispat edilmiştir.

Kuşburnu meyvesi faydaları nelerdir?
 • Kuşburnu meyvesi C vitamini bakımından zengin içeriğe sahip olduğundan vücut direncini arttırmak için kullanılabilir. Kanı zararlı maddelerden arındırıcı etkisi vardır. Kan dolaşımını iyileştirir. Eklem ağrılarını hafifletir, kanser hastalıklarına karşı vücudu korur.
 • Kuşburnu meyvesi genellikle çay şeklinde hazırlanarak tüketilir. Hazırlanan çay, ödemin vücuttan atılmasını sağlar. Enfeksiyon hastalıklarına karşı iyi gelir.
 • Kuşburnu düzenli şekilde tüketildiğinde hareketliliği olumlu yönde etkiler. Romatizma nedeniyle yaşanan ağrılar için faydalıdır. Eklem iltihabı nedeniyle oluşan ve kalça ağrıları için faydalı olur.
 • İçeriğinde yer alan C vitamini solunum yolu hastalıklarına karşı vücudu korur. Oluşan hastalığın iyileşme sürecini kısaltır. Öksürük, bronşit, astım gibi hastalıklar için faydalı bir meyvedir.
 • Kalp ve damar hastalıklarına yol açan kolesterol yükselmesi kuşburnu meyvesi sayesinde kontrol edilebilir. Kuşburnu meyvesi kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Kuşburnu meyvesi çay şeklinde hazırlanıp tüketilebileceği gibi, reçel, marmelat olarak da hazırlanıp faydalarından yararlanılabilir.
 • Güçlü bir antioksidan içeriği olan kuşburnu meyvesi, vücudu kanser hastalıklarına karşı korur. Kansere yol açan serbest radikallerle mücadele oranını arttırır.
 • Kuşburnu meyvesi, kanda şeker oranını dengeleyici etki yaratır. Şeker hastalığına yakalanma riskini azalttığı gibi şeker hastaları içinde faydalı bir besin kaynağıdır.
 • Kuşburnu meyvesi içinde böbrek sağlığı için yararlı asitler ve petkin bulunur. Böbrek hastalıklarına karşı iyi gelir. Hastada rahatlama sağlar ve kabızlık problemini önler.
 • Kuşburnu meyvesi kozmetik alanda birçok ürün içinde kullanılmaktadır. Yara izleri, akne tedavisi için faydalı olan meyve, cilt hücrelerini yeniler. Cildin daha elastik ve canlı bir görünüm kazanmasına yol açar. Kuşburnu meyvesinden çay, reçel, pekmez, marmelat hazırlanıp kullanılabileceği gibi, içeriğinde kuşburnu meyvesi kullanılmış kozmetik ürünler kullanılabilir ya da meyveden cilt maskesi hazırlanarak cilt bakımı için kullanılabilir.
 • Kuşburnu meyvesi, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bakteri ve enfeksiyonlar nedeniyle ortaya çıkan bağışıklık problemlerine karşı iyi gelir. İdrar akışını hızlandırarak, idrar yolu enfeksiyonuna karşı koruma sağlar.
 • Tansiyonu düzenleyici etkisi vardır. Gözleri güçlendirir ve gece körlüğüne karşı faydalıdır. İştahı açar, kavrama yeteneğini, arttırır. Beyin fonksiyonlarını kuvvetlendirmek, stresle mücadele etmek için kuşburnu meyvesinden yararlanılabilir.
 • Kuşburnu meyvesi, safra kesesi taşlarının önlenmesi için kullanılabilir. Metabolizma bozuklukları ve Gut hastalığı için kuşburnu meyvesi kullanılabilir.
 • Kansızlığa karşı faydalı olan kuşburnu meyvesi kan kayıplarının ardından bolca kullanılabilir.
 • Doku sertleşmesi, kireçlenme, kemik erimesi, kırıklar, raşitizm ve bağ dokularını kuvvetlendirmek için meyveden yararlanılabilir.
Kuşburnu meyvesi zararları nelerdir?
 • Kuşburnu meyvesi, aşırı tüketilmediğinde herhangi bir zararı yoktur. Ancak aşırı tüketimlerde bazı yan etkilere yol açabilir. Bu yan etkiler şu şekilde sıralanabilir.
 • Hamilelik ve emzirme süreci için güvenilirliği hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Aşırıya kaçılmadığı sürece bu dönemlerde tüketilebilir.
 • Kuşburnu meyvesi hassas cilt yapısına sahip olan kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir.
 • Mide bulantısı, kusma, mide krampı, baş ağrısı, uykusuzluk, kabızlık, ishal gibi bazı yan etkilere yol açabilir.
 • Kanama problemi olan kişiler kuşburnu meyvesi tüketmemelidir.
 • Aşırı tüketim böbreklerde taş oluşumu olasılığını arttırır.

Kuşburnu Meyvesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kuşburnu Nasıl Kurutulur?

Kuşburnu Nasıl Kurutulur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Sivilce

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Sivilce

Kuşburnu Tohumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu Tohumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu Çayının Cilde Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu Çayının Cilde Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu Hoşafı Nasıl Yapılır?

Kuşburnu Hoşafı Nasıl Yapılır?

Kuşburnu Suyu Tarifi ve Malzemeleri

Kuşburnu Suyu Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kuşburnu Dikeni Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu Dikeni Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kuşburnu Ezmesi Tarifi ve Malzemeleri

Kuşburnu Ezmesi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Hamileler Kuşburnu Çayı İçebilir mi?

Hamileler Kuşburnu Çayı İçebilir mi?