Kuşburnu Çeşitleri Kuşburnu Ağacı Özellikleri
15 Mayıs 2024

Kuşburnu Çeşitleri Kuşburnu Ağacı Özellikleri

Kuşburnu Çeşitleri, Kuşburnu ağacı Avrupa, Batı Asya Kuzeybatı Afrika ve civarlarında yetişen, gülgiller familyasında olduğu bilinen bir bitki türüdür. Çok yıllık bir bitki çeşididir. Kuşburnu ağacı sonbahar aylarında olgunlaşır. Meyvesinin içi kıllıdır ve meyvesi C vitamini bakımından dünyanın en zengin meyve türüdür.

Kuşburnu ağacı özellikleri nelerdir?

Kök, gövde ve Yapraklar, dallar, çiçekler ve meyveler olarak beş bölümden oluşmaktadır. Çok güçlü bir kök yapısı vardır. Hem saçak hem kazık kök yapısında olan kuşburnu ağacının yüzeye saçılan saçak kökleri, üç metre kadar derinliğe uzanan kazık kökleri mevcuttur. Kökleri hastalık ve zor şartlarda toprak altındaki olumsuzluklara oldukça dayanıklıdır. Çok fazla kök ve sürgün veren kuşburnu ağacının kırmızı tonda ve yumuşak enli yapıda olan kökleri boya endüstrisinde önemli yere sahiptir. Kuşburnu ağacının gövdesi ince olmasına nazaran sağlamdır ve gövdesinde oldukça fazla diken vardır. 3 yıl da bir santimetre köke erişir ağaç kalınlığına ulaşabilmesi için ise çok uzun senelerin geçmesi gerekmektedir. Kuşburnu ağacının gövde tipi ağaç tipinde değildir. Buda kalınlaşmasını geciktiren önemli bir yere sahiptir. Dallar ve gövdesi ile bir bütünlük göstermektedir. Ocak çapı 1,5-3 metre arasında değişiklik gösterir.

Kuşburnu ağacının yaprakları tırtıklı bir yapıya sahiptir. Yapraklar mat ve yeşil tondadır. Sık ve araları oldukça dikenlidir. Martta açıp güzün dökülen bu yapraklar oldukça narindir. Yapraklarında görülen hastalık ise küllenme ve kırmızı örümcek hastalığıdır. Kuşburnu ağacının çiçekleri çift evcikli olup 5 adet taç yapraktan oluşmaktadır. Çok hoş aromatik bir rayihası olan kuşburnu ağacının çiçeği koyu pembe tonlara sahiptir. Bazı küçük çiçekli çeşitlerde beyaz veya uçuk pembe renkte olan, kuşburnu büyük çiçekli çeşitlerde bu daha koyu veya açık pembesi olarak görülmüştür. Kuşburnu ağacının meyveleri yuvarlak veya uzunlamasına yassı şekildedir. Meyvenin rengi çok parlak ve kırmızı tondadır. Meyvenin içi kılçıklı ve tüylü ancak bu meyve C vitamini yönünden çok zengindir. Sadece C vitamini değil, 100 gram meyvede, 1700 mg. C vitamini 2,5-6,2 mg. A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, %11 şeker, %10 protein, potasyum, kalsiyum, magnezyum, sodyum, fosfor bulunur. Meyvenin tadı mayhoş ama tatlı ve bir o kadar da lezzetlidir.

Kuşburnu çeşitleri, Gül gillerfamilyasından olup, halk dilinde yaban gülü, silan, deli gül, gül burnu, gül elması, olarak da adlandırılmaktadır. Çalı formunda olan kuşburnunun yaşam süresi 300 yıllık bir bitkidir. Ancak ekonomik ömrü 30-40 yıl arasında değişir.

Kuşburnu Çeşitleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kuşburnu Nasıl Kurutulur?

Kuşburnu Nasıl Kurutulur?

Kuşburnu Kapsülü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu Kapsülü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Siyah Kuşburnu Faydaları Nelerdir?

Siyah Kuşburnu Faydaları Nelerdir?

Kuşburnunun Faydaları Nelerdir?

Kuşburnunun Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu Ezmesi Tarifi ve Malzemeleri

Kuşburnu Ezmesi Tarifi ve Malzemeleri