Derelerde Kuşburnu Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Derelerde Kuşburnu Türleri ve Özellikleri

Derelerde Kuşburnu, Kuşburnu birçok isimle bilinmektedir bu isimlerden bazıları ise itburnu, gül burnu, gül elması, yaban gülü, köpek gülü, rosaceae gibi isimlerle bilinmektedir. Botanik bir meyve türü olan kuşburnu güller familyasındandır. Bu bitkinin boyu 2 ile 4 metre arasında değişim gösterebilmektedir. Bu bitki yol kenarlarında, meralarda, çimenlik olan alanlarda, ormanlık alanlarda ve yüksek olan tepelik alanlarda ve bunların yanı sıra derelerde kuşburnu yetişmektedir. Kuşburnu kendi kendine yetişmekte olan yabani bir bitki türüdür. Çalı görünümlü olan bu bitki yerden gövdesi demet şeklinde çıkmaktadır ve dalları yükselerek gövdesinin etrafına sarkmalar gerçekleştirir. Bu bitkinin yaprakları sürekli olarak yeşilimsi olarak görünür ve çiçeği olan bir bitki türüdür. Çiçekleri beyaz, pembemsi beyaz, koyu pembe ve kokulu olan bir bitkidir. Bitkinin çiçekleri harika kokmaktadır. Meyvesi olan kuşburnu kırmızı ya da turuncu rengi anımsatan bir renkte olan bir meyvedir.

Kuşburnu ağacının asıl vatanı Türkiye olarak bilinmektedir ve yıllar içerisinde yetişme alanları genişleme göstererek çoğu ülkelere yayılmıştır. Günümüzde ise Batı Avrupa'dan Doğu Türkistan'a kadar yetişmesi ilerleme göstermiştir. Zaman içerisinde Kuzey Amerika'ya kadar da geniş bir alan içerisinde yayılmıştır. Türkiye'de Karadeniz bölgesinde, Marmara bölgesinde, Doğu Anadolu bölgesinde bulunan derelerde kuşburnu daha çok yetişme alanına sahiptir. Bu bitki Ege bölgesinde ve İç Anadolu bölgesinde ise daha az olarak yetişme göstermektedir. Bu bitkinin meyveleri eylül ve ekim aylarında toplanır ve güneşli, kuru ve havadar olan alanlarda temizce yıkanarak kışın tüketilmesi için kurutulur. Bu bitkinin doğal olarak hava şartlarının 30 derece olması ile kurutulması daha uygun olacaktır. Kuşburnunda bulunmakta olan c vitamini, tanen, pektin, karoten, meyve asitleri ve meyve yağlarının fazla olması bu bitkinin şifalı olmasını sağlamaktadır.

Derelerde kuşburnu doğal, yabani olarak yetişme göstererek bulaşıcı olan hastalıklara ve bazı enfeksiyonlara karşı kullanımı ile korunma sağlar, bedenin enfeksiyonlara karşı savunmasını arttırır, vücutta oluşan halsizliğe karşı olumlu etki sağlayarak güçlü olmamızı sağlar, bu bitkinin kullanılması ile müshil etkisi oluşur bağırsakları ve bağırsak yollarının temizlenmesini sağlar, vücutta kötü kolesterolün atılmasını sağlar, tonik olan bu meyve aynı zamanda oldukça besleyicidir. Doğal olarak derelerde kuşburnu yetişmesi ile kişilerin bu bitkiyi toplaması ile kendilerine doğal ilaç olarak kullanmaktadırlar. Sigara ve alkolün oluşturmuş olduğu zararlara karşı kişilerde koruma sağlayarak sağlık açısından kişinin uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Kişilerde oluşmakta olan safra kesesi ve böbrek sorunlarına karşı koruma sağlar.

Doğal olarak yetişen bu bitkinin kişilerce toplanması ve kurutulması ile özellikle de kış aylarında antibiyotik olarak kullanılması sağlanmaktadır. Soğuk algınlıklarının giderilmesinde süper etki sağlar. Biz toplumca doğada doğal olarak yetişme gösteren ve oldukça şifalı olan bu bitkilerden faydalanmayı bilmiyoruz aslında. Halbuki bizler için sadece birkaç saat ayırma ile elde edilecek olan bu meyve maddi açıdan bizlere hiçbir zarar oluşturmayacaktır. Kesinlikle derelik alanlarda, dağlık alanlarda doğal olarak yetişmekte olan bu meyveden sizlerde tüketmelisiniz. Derelerde kuşburnu yetişmesi o bölgelerin sulak olmasından dolayı daha fazla belirmektedir. Vitamin açısından zengin olan bu bitkinin kullanılması kesinlikle önerilmektedir.

Derelerde Kuşburnu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kuşburnu Nerede Yetişir?

Kuşburnu Nerede Yetişir?

Kuşburnu Suyu Tarifi ve Malzemeleri

Kuşburnu Suyu Tarifi ve Malzemeleri

Kurutulmuş Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

Kurutulmuş Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

Kuşburnu Sirkesi Tarifi ve Malzemeleri

Kuşburnu Sirkesi Tarifi ve Malzemeleri

Kuşburnu Basur Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu Basur Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kuşburnu Çayı Kabızlık Yapar mı?

Kuşburnu Çayı Kabızlık Yapar mı?

Güncel

Kuşburnu Hoşafı Nasıl Yapılır?

Kuşburnu Hoşafı Nasıl Yapılır?