Taze Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Taze Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

Taze kuşburnu çayı nasıl yapılır ve kuşburnu çayının faydaları ile ilgili olarak merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz. Öncelikle kuşburnunun faydalarından biraz bahsedelim. Kuşburnu doğada kendiliğinden yetişen, vitamin deposu bir meyvedir. Özellikle kış aylarında tüketilmesi vücudun hastalıklara karşı direnç kazanmasına sebep olur. Enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı son derece etkilidir. Sindirim sorunlarına ve mide kramplarına karşı kullanılan bir meyvedir. Şifa kaynağı kuşburnu çayının faydaları bununla da sınırlı değil. Kanı temizler. Yorgunluğa iyi gelir. Romatizma ağrılarına iyi gelir. Vücudu dinlendirir ve bağırsakların yumuşamasını sağlar. Toplaması biraz zahmetli olsa da bu zahmete değecek bir meyvedir. Kuşburnu çayının yanı sıra marmelat olarak da tüketilebilir. Şimdi marmelatından daha çok tercih edilen kuşburnu çayının nasıl yapıldığı hakkında bilgi verelim.


Taze kuşburnu çayı diğer çaylar gibi sonradan üzerine sıcak su ilave edilerek demlenen çaylar gibi değildir. Taze kuşburnu çayı gerçekten lezzetli bir çaydır. Açık pembe rengi ve aroması ile her damak zevkine hitap eder. Bir litre suyun içine 1 su bardağı kadar kuşburnu koyulur. Kuşburnunu keserek koyarsanız daha verimli olacaktır. Yaklaşık olarak yarım saat kaynatılır. Kaynatma süresini 45 dakikaya kadar uzatabilirsiniz. Kaynayan kuşburnu çayının altı kapatılır. 10 dakika kadar bekletilir. Daha sonra süzgeçten geçirilerek, bardağa doldurulur. Tatlandırmak isterseniz, şeker yerine bal kullanabilirsiniz. Yine arzuya göre tarçın ilave edebilirsiniz. Sıcak içmek istemezseniz soğuduktan sonra da tüketebilirsiniz. 3 ile 5 bardağa kadar günlük olarak içebilirsiniz.

Taze kuşburnu çayı nasıl yapılır diye soruyorsanız bir başka formülde, Bir su bardağı kaynar suya, yaklaşık olarak 10 gram kadar ezilmiş kuşburnu koyulur. Bir müddet demlemeye bırakılır. Renk olarak zaten demlendiğini anlarsınız. Günde 5 bardağa kadar tüketebilirsiniz. Yan etkisi olmayan bir çaydır. Kuşburnu çayını çocuklar ve yaşlılar olmak üzere herkes rahatlıkla tüketebilir.

Taze Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kuşburnu Nerede Yetişir?

Kuşburnu Nerede Yetişir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kuşburnu Çeşitleri Kuşburnu Ağacı Özellikleri

Kuşburnu Çeşitleri Kuşburnu Ağacı Özellikleri

Kuşburnu Pekmezi Tarifi ve Malzemeleri

Kuşburnu Pekmezi Tarifi ve Malzemeleri

Kuşburnu Tansiyonu Yükseltir mi?

Kuşburnu Tansiyonu Yükseltir mi?

Kuşburnu Süt Yapar mı?

Kuşburnu Süt Yapar mı?

Hamileler Kuşburnu Çayı İçebilir  mi?

Hamileler Kuşburnu Çayı İçebilir mi?

Güncel

Kurutulmuş Kuşburnu Tarifi ve Malzemeleri

Kurutulmuş Kuşburnu Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kuşburnunun Zararları Nelerdir?

Kuşburnunun Zararları Nelerdir?